Vaprushelmed ja loovteraapia aitavad toime tulla

10.09.2018

5. augustil avas Tartus juba teist korda uksed heategevuslik kodukohvik Jupp Kõige Paremat Suitsuvorsti (vol2). Kui eelmisel aastal koguti TÜ Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia osakonna laste tarvis kunstivahendite ostmiseks 800 eurot, siis sel aastal oli see summa juba 2000 eurot, rääkis kohviku perenaine, lastele kunstielamusi pakkuv Kersti Kinks.

Tegus kohvik Vaprusehelmeste heaks
40460099_218158609057677_8980177712811343872_n

Kohvikusse panustas oma aja, nõu ja jõuga umbes 30 inimest – kohvikus sai mänguasju osta ja vahetada, osaleda õnneloosis, punuda töötoas käepaelu, pressida õuna- ja pirnimahla, panna teadmised proovile mälumängus, teha näomaalinguid, süüa head ja paremat ning kuulata head muusikat. Ilm oli imeline ja inimesed head ja lahked.

Tänan südamest kõiki panustajaid, kellest osa olid ka EVLVL-i liikmed! Mida aga teeme selle rahaga? Ilmavalgust on näinud MTÜ Vaprusehelmed, mille kaudu toome Eestisse (küll esialgu TÜ Kliinikumi pardilaste) üleilmselt tuntud vaprusehelmeste toetusprogrammi, mis on mõeldud krooniliste haigustega laste raviprotsessiga toimetuleku toetamiseks. Mitmesugused värvilised helmed tähistavad erinevate raviperioodide- ja võtete läbimist. Helmed saab laps protseduuri läbi viiva meditsiinitöötaja käest protseduuritoas.

Oma loo jutustamine ja mõtestamine aitab vähendada kaost ja distressi, mida traumad tekitavad. Vaprusehelmeste projekti aitab vedada ka varasemalt Lastefondis tegutsenud Hanna Plato.

Sandri helmelugu
Vaprusehelmeste idee tõi meieni väike Sander Salundo, kelle lugu samuti üheks tähendusrikkaks helmekeeks vormus ja kelle vaimustus oma helmeloost pani idanema mõtte, et see projekt on vajalik ka teistele samasugust haigust põdevatele lastele. Sander ise tegutseb nüüd küll juba tegusalt taevastes kõrgustes, ent tema tarkusele oleme tänulikd tänini!

Ulvi Salundo, helmepoiss Sandri ema:
“Minu jaoks loob see projekt justkui silla mineviku ja tuleviku vahel. See tundub nii õige asjana ja tohutult väärtuslikuna nii lapse kui ka vanema jaoks, kuna tunnen endiselt seda emotsiooni, mis minus ja Sandris tekkis, kui Sannukas helmeid ritta sättis ja oma lugu jutustas. Selles loos oli igas pärlis killuke lootust ja kindlus, et minevik jääb turvaliselt selja taha”.

Suur aitäh, Sander!

Loovteraapia aitab toime tulla

Lisaks soetame kogutud raha eest osakonda mitmesuguseid loovteraapia vahendeid, milleks on enamasti kunstivahendid, muusikariistad, aga ka palatikaunistused ja mitmesugused vidinad, mis lihtsalt rõõmu toovad.

Sageli peetakse loovteraapiat lihtsalt võimaluseks haiglas olles veidi meisterdades ja joonistades aega veeta. Tegelikult aga kätkeb loovteraapia oluliselt sügavamat ja laiemat tähendust – kunsti kaudu saame käsitleda lastega hästi palju erinevaid teemasid – valu, ärevus, häbi, väljanägemine, tunded jmt.

Sageli saab erinevate tegevustega lapse liikuma, puhuma, kõndima ja tegutsema panna, et organismi toonuses hoida. Loovteraapia aitab haigel lapsel haiglaravi kui pikaajalise traumaga toime tulla mitmel moel — aidates toime tulla valulike protseduuridega, vähendades ärevust, võimaldades oma tundeid väljendada ja neist paremini aru saada ning toetades funktsionaalsel tasandil lapse arengut eakohaste tegevustega, millest laps raviperioodil muidu ära lõigatud on.

Loodan väga, et mõne aasta pärast on loovterapeut iga onkoloogia osakonna meeskonna oluline liige. Aitäh veelkord kõigile, kes seda tööd toetavad!

Autor: Kersti Kinks

Soovin toetada